Aktuality

Šéf národných kontrolórov upozornil najvyšších ústavných činiteľov na riziká vo fungovaní štátnych a verejných inštitúcií

  Bratislava 14. január 2022 – Nefunkčná vnútorná kontrola štátnych inštitúcií, drahý a meškajúci modul úradnej komunikácie, nedostatočná prevencia voči hazardu, či nejednotné pravidlá pri hospodárení v lesoch. To sú niektoré z tém, ktoré trápia Slovensko a na ktoré upozornil predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík v štvrťročnej informácii o výsledkoch kontrol troch najvyšších ústavných činiteľov. V poslednom kvartáli roku 2021 úrad ukončil 10 kontrolných akcií v 15 subjektoch a jeho analytická jednotka spracovala 2 analýzy. Kontrolóri identifikovali nedostatky aj pri nastavení verejného obstarávania u národných diaľničiarov či pri účinnosti rezidentského štúdia pre mladých lekárov. Závažné zistenia odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Infografika Informácia o zisteniach z kontrol NKÚ SR za 4. štvrťrok 2021 pre troch najvyšších ústavných činiteľov

Skúsenosti z kontrol poukazujú na silný rezortizmus, častú neochotu k spolupráci, výmene informácií, čo môže podstatne ovplyvniť efektívnosť využitia verejných financií. „Kontrola je silný nástroj v rukách daňových poplatníkov, poslancov i manažérov štátnych a verejných inštitúcií a preto musí byť jednoducho súčasť riadenia. Ten, kto nemeria, nevie riadiť. Nevie, či napreduje alebo cúva. Tým, ktorých kontrolujeme, nastavujeme zrkadlo. Pozerať sa však treba aj cez predné sklo,“ uviedol predseda NKÚ Karol Mitrík. „Ako zdôrazňujeme v stanovisku k štátnemu rozpočtu, náš úrad podporuje všetky reformné kroky, ktoré by neboli iba kozmetickými úpravami, presunmi kompetencií, ale skutočnými reformami, šetriacimi verejné zdroje tam, kde je to objektívne možné. A ich nasmerovanie tam, kde je to objektívne potrebné,“ doplnil.

Zamestnanci štátu pracujú v chátrajúcich budovách aj na lukratívnych adresách

Predseda národných kontrolórov v listoch prezidentke, predsedovi NR SR a predsedovi vlády poukazuje aj na problém chátrajúcich budov štátnych inštitúcií. Efektívnejšie využívanie majetku pritom môže prispieť k rastu HDP. Úrady, novovzniknuté i tie s dlhou históriou, zároveň široko využívajú nájomné vzťahy za rôznorodo výhodné a nevýhodné ceny. Výsledky analýzy poukazujú na to, že je nevyhnutné zriadiť špecializovaný útvar, ktorý zabezpečí efektívnu a hospodárnu správu kancelárskych budov. Skúsenosť s pandémiou by mohla prispieť k prehodnoteniu a k zmene existujúcich nájomných vzťahov a nevýhodných podmienok, či už znížením kancelárskej plochy na jedného zamestnanca alebo vo väčšej miere využívať prácu z domu.

Infografika Majetok štátu

Drahý a meškajúci modul úradnej komunikácie

Modul úradnej komunikácie, viac ako 34 mesiacov meškajúca časť Ústredného portálu verejnej správy (Slovensko.sk), je príkladom pochybení v rámci informatizácie, a to vrátane tzv. vendor lock-in problému. V záveroch kontroly hospodárnosti vytvorenia tohto modulu úrad upozornil, že štátna agentúra NASES sa už v roku 2010 v 60-miliónovej zmluve vzdala vlastníctva autorských majetkových práv na ústredný portál či zdrojových kódov. Štát preto nemá právo ani na vykonávanie zmien a cena za ich odkúpenie sa už vyšplhala na 210 miliónov eur. Samotný modul bol vytváraný za 3,2 mil. eur ako „riešenie na mieru“ napriek tomu, že na trhu bolo k dispozícii komerčné, niekoľkonásobne výkonnejšie a podstatne lacnejšie (krabicové) riešenie. Ani po druhej zmluve z roku 2017 a jej desiatich dodatkoch nie je systém odovzdaný. Napriek tomu, že je nefunkčný, bol takmer úplne uhradený a nezaplatených ostalo len 15 % ceny diela. Zistenia odstúpil NKÚ orgánom činným v trestnom konaní.

Infografika Modul úradnej komunikácie

Dostupnosť ambulantnej starostlivosti mimo miest je ohrozená

Predseda kontrolórov informoval najvyšších ústavných činiteľov aj o výkonnostnej kontrole zameranej na rezidentské štúdium lekárov pre dospelých a pediatrov. To malo od roku 2014 pomôcť riešiť nedostatok lekárov. Preplatením nákladov štúdia sa mal zvýšiť záujem mladých lekárov práve o tieto odbory. Výkonnostnou kontrolou NKÚ dospel k záverom, že sa program minul účinkom a toto štúdium dostatočne neprispelo k navýšeniu počtu lekárov v prvej línii, ani k plynulejšiemu prechodu absolventov štúdia do terénu. Pozitívne však je, že ministerstvo zdravotníctva reflektovalo na pripomienky úradu a niektoré už zapracovalo do prebiehajúceho programu. Riziká sú dnes napríklad v dostupnosti všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti mimo krajských či okresných miest. Rezort zdravotníctva by mal komplexne prehodnotiť rezidentský program a namodelovať pravidlá, ktoré zjednodušia prechod absolventov do praxe.

Infografika Rezidentské štúdium lekárov pre dospelých a pediatrov

Ochrana lesa musí mať prednosť pred ziskom z predaja dreva

Hospodárenie v lesoch na Slovensku sa riadi nejednotnými pravidlami, investície do obnovy a výsadby lesa sú nedostatočné. Trvalo udržateľné hospodárenie s drevom s dôrazom na spoločenskú a ekologickú hodnotu lesa by malo mať podľa predsedu NKÚ prednosť pred ziskom z predaja dreva. Konštatuje to na základe výsledkov kontrol v štátnych, obecných a vojenských lesoch SR. „Budúcnosť našich lesov bude závisieť od klimatických zmien, cien dreva a predovšetkým od vyriešenia rozporu medzi ekológiou a ekonomikou. Mali by sme klásť väčší dôraz na ekologickú a spoločenskú hodnotu lesov do budúcnosti. Bez lesa niet života,“ pripomenul K. Mitrík. Národná autorita pre externú kontrolu odporúča, aby vláda pripravila komplexný plán ochrany a obnovy lesov na Slovensku.

Infografika: Ochrana a obnova lesa

 

Výsledky kontrolných akcií a analýz publikované za ostatný štvrťrok: 

Stanovisko NKÚ SR k návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu (článok)
Správa štátnych nehnuteľností a prenájom budov zo strany štátu (článok)
Vnútorný kontrolný systém v rezorte Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (článok)
Systém distribúcie príjmov z TIPOS, národnej lotériovej spoločnosti, a. s. (článok)
Využívanie prostriedkov Environmentálneho fondu (článok)
Politika lesného hospodárstva a nakladanie s drevnou hmotou (článok)
• Pripravenosť Slovenskej republiky na riešenie sucha (článok)
Nastavenie procesu verejného obstarávania v Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (článok)
Systém rezidentského štúdia a faktory ovplyvňujúce jeho realizáciu (článok)
Vybraný spoločný modul v rámci Ústredného portálu verejnej správy (článok)

Zdielať: