Tlačové správy 2024

Kontinuita a jasné interné pravidlá pomáhajú efektívnemu riadeniu i lepšej správe veci verejných

Publikované: 06.12.2024


Bratislava 6. decembra 2024 – Pri výbere programov posilnila verejnoprávna televízia (RTVS) v ostatných troch rokoch súťažné prostredie a znížila riziko subjektívneho hodnotenia či ich výberu. Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR vo verejnoprávnom médiu, pri ktorej sa národní kontrolóri zamerali na účinnosť prijatých opatrení po predchádzajúcom prierezovom audite z roku 2021. „Závery z tohtoročnej kontroly potvrdili, že opatrenia prijaté na základe vecných odporúčaní mojich kolegov kontrolórov, hlavne v oblasti transparentnosti tvorby programu, ale aj hospodárneho používania verejných zdrojov či finančnej stability verejnoprávnej televízie a rozhlasu, priniesli pozitívne výsledky. Pred tromi rokmi vedenie televízie upravilo sedem interných smerníc a ich akceptovanie novým manažmentom sa premietlo do pozitívnych záverov auditu. Kontrolou sme neidentifikovali žiadne riziká, ktoré by mohli znižovať proces transparentného a efektívneho nakladania s verejnými prostriedkami,“ konštatuje predseda kontrolórov Ľubomír Andrassy. Ten oceňuje aj skutočnosť, že napriek personálnej zmene na čele RTVS, keď Jaroslava Rezníka nahradil v auguste 2022 na poste generálneho riaditeľa Ľuboš Machaj, zostala zachovaná kontinuita v plnení opatrení.

Do výroby bolo možné zaradiť len program, ktorý bol v súlade s programovou štruktúrou a schváleným rozpočtom. Posudzovali sa aj kritériá týkajúce sa umeleckej hodnoty projektu, kvality tvorivého spracovania, divácky alebo umelecký potenciál projektu. Proces výberu a výroby programov v RTVS pred uzatvorením zmlúv na výrobu audiovizuálneho diela je znázornený v schéme nižšie. Napriek pozitívam, v kontrolovanej vzorke zmlúv zistili kontrolóri aj nedostatky. Napríklad pri výbere a hodnotení štyroch programov (Sieň slávy; Voda spieva; Všade dobre, doma naj; Veľkou lyžicou) neboli dodržané interné predpisy, keď hodnotenie programov nerobili v zmysle pravidiel dvaja dramaturgovia, ale len jeden. V niektorých prípadoch chýbali protokoly o prevzatí audiovizuálnych diel a absentovala aj finančná kontrola vyúčtovania nákladov pri koprodukčnej spolupráci, ako to vyžaduje zákon o finančnej kontrole. Národní kontrolóri začali výkon kontroly ešte pred júlovým prijatím nového zákona, ktorý RTVS zrušil a jej právnym nástupcom sa stala Slovenská televízia a rozhlas (STVR). 

Hlavnými zdrojmi príjmu RTVS boli v kontrolovanom období úhrady za služby verejnosti, tzv. koncesionárske poplatky, príspevok zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom (do 1. 7. 2023) a príjmy z reklamy. Od 1. júla 2023 prišlo k zmene financovania, zrušili sa koncesionárske poplatky a príspevok zo štátneho rozpočtu. Hlavným zdrojom príjmu sa stal nárokovateľný príspevok od štátu vo výške 0,17 % z HDP, ktorý sa ale 1. januára 2024 znížil na 0,12 % z HDP. „Povinnosťou štátu je nastaviť udržateľný systém financovania verejnoprávnej inštitúcie, aby dokázala v plnej miere zabezpečiť plnenie zákonných povinností. Nová legislatíva mala priniesť vyššiu predvídateľnosť príjmov televízie a rozhlasu, avšak zníženie výšky príspevku už polroka od prijatia nového zákona prináša so sebou riziká, ktoré sa môžu negatívne premietnuť do programovej štruktúry a plnenia povinností, ktoré má verejnoprávne médium hlavne voči verejnosti,“ približuje Ľ. Andrassy. Celkové príjmy RTVS mali rastúci trend, keď v roku 2021 boli vo výške 169,7 mil., v roku 2022 boli vo výške 179,1 mil. a v roku 2023 mala televízia príjmy už vo výške 199 miliónov eur. Rastúci trend mali ale aj výdavky rozhlasu a televízie, keď v roku 2021 boli vo výške 129,7 mil., v roku 2022 vo výške 141,9 mil. a v roku 2023 vo výške 174,1 miliónov eur. V kontrolovanom období rástol aj počet zamestnancov verejnoprávneho média, a to z 1 526 v roku 2021 na 1653 v minulom roku. Mzdové náklady patrili k významným nákladovým položkám RTVS a tvorili približne tretinu nákladov. 

Národná autorita pre oblasť externej kontroly preverila tiež systém odmeňovania, v ktorom boli identifikované nedostatky, a preto kontrolóri odporúčajú televízii komplexne upraviť pravidlá a následne by mali byť premietnuté v kolektívnej zmluve. Je nevyhnutné upraviť aj položky sadzobníka odmien externých spolupracovníkov a zabezpečiť jeho pravidelnú aktualizáciu. Odmeny externých spolupracovníkov boli nastavené podľa sadzobníka, z ktorého 53 % položiek nebolo aktualizovaných viac ako desať rokov. Kontrolóri sa pozreli aj na vyplácanie odmien bývalým generálnym riaditeľom RTVS. Za obdobie 10/2020 až 07/2022, teda počas 22 mesiacov z funkčného obdobia vtedajšieho generálneho riaditeľa, mu boli vyplatené odmeny vo výške viac ako stotisíc eur. V období 08/2022 až 06/2024, teda za funkčné obdobie 23 mesiacov ďalšieho generálneho riaditeľa, boli odmeny vyplatené vo výške bezmála 87-tisíc eur. Finančné odmeny boli vyplatené v súlade so Štatútom RTVS, schválila ich Rada RTVS po splnení stanovených podmienok a boli vyplácané vo štvrťročnom intervale.

Kontrolóri sa v rámci auditu pozreli na dodržiavanie pravidiel pri vyplácaní miezd a odmien zamestnancom na štyroch významných manažérskych pozíciách. Išlo o riaditeľa sekcie generálneho riaditeľa, riaditeľa sekcie ekonomiky, riaditeľa sekcie marketingu a komunikácie a riaditeľa STV.

Odmeňovanie zamestnancov sa riadilo Zákonníkom práce a platnou kolektívnou zmluvou, ktorej súčasťou bol mzdový poriadok. V období júl 2021 až júl 2022 (13 mesiacov) boli v rámci týchto pozícií vyplatené mzdy vrátane odmien, a to vo výške 365-tisíc, pričom bezmála 206-tisíc eur išlo na odmeny. V období jún 2023 – jún 2024 (13 mesiacov) boli štyrom vrcholovým manažérom vyplatené mzdy a odmeny v sume 457-tisíc eur a z tejto čiastky tvorili odmeny bezmála 275-tisíc eur. Vyplatené odmeny boli v súlade so schváleným rozpočtom a generálni riaditelia ich priznali v súlade s internými pravidlami.

Správa o výsledku kontroly Plnenie prijatých opatrení v RTVS (.pdf, 460 kB)

Zdielať: