NKÚ upozorňuje na stagnáciu pri zverejňovaní otvorených údajov a potrebu systémových zmien - NKU
Tlačové správy 2024
Analytici kontrolného úradu navrhujú viacero opatrení, ktoré by mohli negatívnu situáciu v oblasti zverejňovania a zdieľania otvorených údajov zlepšiť. Patrí medzi ne nielen prijatie zákona o údajoch a neustále skvalitňovanie nového centrálneho portálu otvorených dát, ale aj systémové zabezpečenie financovania a jasné legislatívne definovanie úloh dátových kurátorov na jednotlivých úradoch. „Ak chceme, aby Slovensko napredovalo v oblasti otvorených údajov, potrebujeme systematický prístup, legislatívu a financovanie. Bez toho bude pokrok iba čiastkový a nekonzistentný,“ upozornil predseda úradu Ľ. Andrassy a dodáva, že „občan naďalej nebude vedieť využívať benefity, ktoré zverejňovanie otvorených údajov umožňuje“. Príkladom využívania otvorených údajov pre občanov je register adries, ktorý je výsledkom spolupráce miestnej samosprávy s rezortom vnútra. Tieto údaje sú pritom použiteľné nielen pre štátne úrady a samosprávu, ale aj pre záchranárov, pracovníkov pošty, kuriérov či pre potreby podnikateľov. Ak si napríklad občan zavolá záchranné zložky, záchranárom sa z registra zobrazia presné GPS súradnice miesta, kde je zásah potrebný.
Opakovaný prieskum NKÚ potvrdil pretrvávajúce riziká súvisiace so zverejňovaním otvorených údajov v štátnej správe. Žiaden z ústredných orgánov štátnej správy zatiaľ nemá v rámci svojej rozpočtovej kapitoly vyčlenené konkrétne finančné prostriedky na aktivity spojené so zverejňovaním otvorených údajov. Problematika otvorených údajov a ich zverejňovanie nie je v slovenských ústredných orgánoch štátnej správy riešená komplexne a napriek metodickému usmerneniu MIRRI SR iba 15 % orgánov verejnej moci vyhodnocuje počet stiahnutí zverejnených datasetov a aktívne reaguje na spätnú väzbu od používateľov. Ako pozitívne je však potrebné hodnotiť spustenie nového centrálneho portálu otvorených údajov data.slovensko.sk, ktorý analytici úradu v nedávnej minulosti odporúčali v rámci výstupov ako jedno z nevyhnutných opatrení.
Hlavným rizikom a zároveň dôležitou výzvou, ktorej Slovensko čelí, je podľa kontrolného úradu taktiež medzinárodné hodnotenie zverejňovania otvorených údajov orgánmi verejnej moci, overovanie kvality údajov a ich praktické využitie pre súkromné a verejnoprospešné projekty. MIRRI SR vytvorilo metodiku na meranie dopadu otvorených údajov, ktorá by mala byť základom pre prvú správu o dopade údajov na vybrané aspekty spoločnosti. Výsledky prieskumu NKÚ, ako aj celý analytický komentár zaslal NKÚ trom hlavným aktérom zodpovedným za tému otvorených údajov na Slovensku – ministrovi pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu, vedúcemu Úradu vlády SR a splnomocnenkyni vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Analytický komentár: Stav a problémy zverejňovania otvorených údajov v SR (.pdf, 755 kB)