Štátne inštitúcie by mali ísť v udržateľnosti príkladom, o našej budúcnosti rozhoduje dobré riadenie - NKU
Tlačové správy 2024
Štátne inštitúcie by mali ísť v udržateľnosti príkladom, o našej budúcnosti rozhoduje dobré riadenie
Pôvodne boli princípy ESG modelované pre privátnu sféru, rovnaké podmienky sa budú teraz nastavovať aj pre podniky pôsobiace vo verejnom záujme a s podielom štátu. Svoje financovanie, rozvoj a modernizáciu by mali mať prepojené na princípy udržateľnosti ESG (Environmental, Social, Governance), čiže životné prostredie, sociálne aspekty a riadenie. „V pochopení, uplatňovaní a šírení dobrej praxe ESG je ukrytá naša ekologická a udržateľná budúcnosť. Pre firmy zároveň uplatňovanie filozofie udržateľnosti prináša aj rôzne benefity, vrátane pozitívneho image,“ uviedol šéf národných kontrolórov. Dodal, že ako 1. viceprezident a budúci prezident organizácie EUROSAI, ktorá združuje najvyššie kontrolné inštitúcie Európy, chce spolu s kolegami z úradu aktívne prispievať k napĺňaniu princípov zodpovedného riadenia a spravovania verejných zdrojov. „S naším budúcim predsedníctvom v EUROSAI vidíme konferenciu ESG ako príležitosť na posilnenie záväzkov v tejto oblasti a na vyjadrenie odhodlanosti viesť diskusie a iniciatívy, ktoré povedú k reálnym zmenám,“ dodal Ľ. Andrassy. Slovenskí národní kontrolóri sa už v minulosti venovali vo svojich kontrolách otázkam ochrany životného prostredia, sociálnej spravodlivosti a správy vecí verejných, a v tomto nastavení bude národná autorita pre oblasť externej kontroly pokračovať aj v budúcnosti, avizoval predseda slovenských kontrolórov.
„Táto konferencia je unikátnou príležitosťou prepojenia odborníkov z verejného a súkromného sektora, zo Slovenska aj zo zahraničia a v mojom prípade aj európskej inštitúcie s národnými kontrolnými autoritami,“ uviedla vo vystúpení členka Európskeho dvora audítorov (EDA) Katarína Kaszasová, pre ktorú bolo dnešné vystúpenie prvým oficiálnym vystúpením na Slovensku, odkedy reprezentuje Slovensko v kolégiu Európskeho dvora audítorov. Ako podčiarkla, tri magické písmenká ESG sú s nami už niekoľko rokov a je dôležité netváriť sa, že verejného sektora sa ESG vykazovanie a overovanie informácií o udržateľnosti netýka. „Týka sa to nás všetkých, lebo finančne, ekologicky či sociálne udržateľné riadenie je o našej zodpovednosti nielen voči občanom na Slovensku, ale aj naším priateľom z Európy,“ zdôraznila členka EDA za Slovenskú republiku.
Prezident českého kontrolného úradu Miloslav Kala pripomenul, že podľa prieskumu Eurobarometru, na ktorom sa pred rokom zúčastnilo viac ako 26-tisíc respondentov, 85 % z nich si myslí, že EÚ by mala podporiť výrobu čistých technológií v členských krajinách, a 79 % je za to, aby sa Únia zamerala na zníženie spotreby energie. „Tento výsledok jasne ukazuje, že udržateľnosť nie je len súčasť európskeho politického slovníka, ale rezonuje v celej spoločnosti bez ohľadu na hranice, politické, ekonomické či kultúrne rozdiely. Podnikatelia už vedia, že ESG faktory majú vplyv na 80 % investičných rozhodnutí a stávajú sa kľúčovým kritériom vo výberových konaniach a tendroch,“ podčiarkol prezident M. Kala.
Štátna tajomníčka rezortu financií Daniela Klučková, v ktorého gescii je problematika vykazovania informácií o udržateľnosti, uviedla, že hoci mnohé firmy sa už s vykazovaním nefinančných informácií stretli, nová smernica prináša významné zmeny a podstatne rozširuje samotný rozsah vykazovaných informácií. Mnohé spoločnosti majú preto obavu, ako sa s týmito novými povinnosťami popasujú. Viaceré subjekty zdôraznili náročnosť získavania informácií, ktoré budú musieť vyhodnocovať a popísať vo výročne správe. D. Klučková preto privítala možnosť predstaviť na konferencii hlavné zmeny zákona o účtovníctve. Zároveň zdôraznila, že dôležitú úlohu budú zohrávať aj štatutárni audítori, ktorí budú vykazované informácie overovať.
Na konferencii sa zúčastňujú aj zástupcovia Slovenskej komory audítorov a Úradu pre dohľad nad výkonom auditu. „Zodpovedný prístup nás vedie k tomu, aby sme nežili na úkor budúcich generácií. Udržateľný rozvoj už nie sú len dlhodobé plány, ktoré definovali svetové a európske inštitúcie, ale je to realita a naša spoločná zodpovednosť tieto plány aj realizovať,“ podčiarkol prezident Slovenskej komory audítorov Milan Mozolák.
Počas panelových diskusií budú dnes na konferencii hovoriť odborníci z praxe, zástupcovia podnikateľského sektora, inštitúcií z oblasti auditu, ako aj zástupcovia ministerstiev.
Záznam z konferencie na YouTube kanáli NKÚ