NKÚ: Systém hospodárenia štátneho podniku Hydromeliorácie je na vážnu úvahu (TASR) - NKU
Aktuality
Správa vydaná agentúrou TASR.
NKÚ: Systém hospodárenia štátneho podniku Hydromeliorácie je na vážnu úvahu
Bratislava 4. apríla 2018 – Systém hospodárenia štátneho podniku Hydromeliorácie je na vážnu úvahu. Vnútorná kontrola je veľmi slabá, príjmy podniku sú mizivé a o niekoľko rokov sa môže stať, že bude bez základného imania. Upozornil na to predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík na stredajšom stretnutí s novinármi.
Štátny podnik Hydromeliorácie, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, kontroloval úrad za obdobie 2015 – 2016. Podľa slov predsedu NKÚ je firma úplne závislá od dotácie poskytovanej zakladateľom. "Zo strany štátu musí byť väčšia injekcia finančná," skonštatoval Mitrík. Na regeneráciu majetku štátnej firmy slúžia podľa neho odpisy majetku. Každoročné straty podnik podľa správy z kontroly vysporiadal znížením kmeňového imania.
NKÚ identifikoval problém, že systém nakladania so štátnym majetkom by mal byť aj v štátnych podnikov podobný ako v iných štátnych inštitúciách, pripomenul generálny riaditeľ kancelárie predsedu Ľubomír Andrassy. Pri týchto podnikoch totiž nefunguje súhlas zo strany Ministerstva financií (MF) SR pri predaji štátneho majetku. "Ten proces predaja bol menej transparentný," priblížil Mitrík na margo Hydromeliorácií s tým, že s nepotrebným majetkom sa v štátnych podnikoch nakladá podľa vlastného uváženia. Úrad napríklad poukázal na predaj administratívnych budov v Komárne a Michalovciach, ktoré boli predané o 300.000 eur lacnejšie, ako bola ich reálna hodnota. Rezort pôdohospodárstva podľa Mitríka v kontrolovanom období vydal 312 súhlasov na predaj majetku.
Foto: TASR
Kontrola ukázala aj nedostatočnú činnosť dozorných rád v podnikoch, ktorá bola v mnohých prípadoch len formálna. "Ukázalo sa aj nedostatočné metodické riadenie a usmerňovanie podnikov zo strany ministerstva," podotkol Mitrík s tým, že zo strany rezortu pôdohospodárstva nebola v tomto podniku vykonaná žiadna kontrola.
Problémom, ktorý vyvstal pri kontrole, je aj skutočnosť, že značná časť majetku vo vlastníctve Hydromeliorácií nie je zapísaná v katastri nehnuteľností. Navyše za 13 rokov fungovania tohto podniku došlo k 31. decembru 2016 k štrnástim povereniam do funkcie riaditeľa a k dvanástim menovaniam riaditeľa. "Ako môže tento štátny podnik fungovať, keď na jeho čele sa permanentne striedajú riaditelia?" podotkol Mitrík.
Podniky sú tiež povinné predkladať ročné plány, ktoré však predkladali v priebehu roka. "Teda pol roka, trištvrte roka fungovali bez strategického plánovania," upozornil predseda NKÚ s tým, že vo výročných správach tieto firmy zároveň nevykazujú, aké odmeny boli preukázané členom vedenia, alebo členom dozorných rád.
Fungovanie tohto podniku je zásadné podľa Mitríka aj z hľadiska potravinovej bezpečnosti. Zdôraznil, že v súčasnej situácii zmeny klímy, pri zvyšujúcich sa teplotách a výkyvoch počasia je povinnosť štátu zabezpečiť bezpečnosť aj v tomto ohľade, kde sú zavlažovacie systémy dôležité.
Nedoriešenou otázkou sú aj zariadenia podniku, ktoré sa nachádzajú na nevysporiadaných pozemkoch. "Skoro dve tretiny zariadení, ktoré Hydromeliorácie využívajú, je na nevysporiadaných pozemkoch," spresnil Andrassy, pričom podľa neho by mali mať štátne podniky možnosť postupovať podobne ako privátne firmy v oblasti infraštruktúry, ktoré majú zákonné možnosti, ako sa dostať k vysporiadaniu pozemkov pod ich projektmi.
NKÚ vydal odporúčania k zriaďovateľovi štátneho podniku, ale aj smerom k MF SR. Ďalším podnikom, na ktorý sa úrad zameria, budú Lesy Slovenskej republiky.