Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky je členom niekoľkých medzinárodných organizácií a zoskupení združujúcich najvyššie kontrolné inštitúcie:
INTOSAI - medzinárodná organizácia najvyšších kontrolných inštitúcií
EUROSAI - európska organizácia najvyšších kontrolných inštitúcií
Kontaktný výbor vedúcich predstaviteľov najvyšších kontrolných inštitúcií Európskej únie a Európskeho dvora audítorov
Vyšehradská skupina NKI krajín V4+2
Na podporu činnosti INTOSAI, EUROSAI a Kontaktného výboru sú v rámci ich štruktúr zriadené viaceré pracovné skupiny. Najvyšší kontrolný úrad SR aktívne pôsobí v nasledovných pracovných skupinách:
INTOSAI
Výbor INTOSAI pre profesionálne štandardy
Podvýbor INTOSAI pre kontrolu súladu pri Výbore pre profesionálne štandardy
Podvýbor INTOSAI pre peer review
Pracovná skupina INTOSAI pre kontrolu informačných technológií
Pracovná skupina INTOSAI pre kontrolu životného prostredia
Pracovná skupina INTOSAI pre kľúčové národné ukazovatele
EUROSAI
Pracovná skupina pre Cieľ 1 Strategického plánu EUROSAI 2011-2017 – Budovanie odbornej spôsobilosti
Pracovná skupina pre Cieľ 2 Strategického plánu EUROSAI 2011-2017 – Profesionálne štandardy
Pracovná skupina pre Cieľ 3 Strategického plánu EUROSAI 2011-2017 – Výmena skúseností
Pracovná skupina EUROSAI pre informačné technológie
Pracovná skupina EUROSAI pre kontrolu životného prostredia
Operatívna pracovná skupina EUROSAI pre kontrolu finančných prostriedkov vyčlenených na pohromy a katastrofy
Pracovná skupina EUROSAI pre kontrolu miestnej samosprávy
Kontaktný výbor vedúcich predstaviteľov NKI členských štátov EÚ a Európskeho dvora audítorov
Kontaktný pracovník
Sieť pre národné správy NKÚ o finančnom riadení EÚ
Pracovná skupina pre DPH
Pracovná skupina pre kontrolu štrukturálnych fondov
Sieť NKI pre oblasť fiškálnej politiky
Pracovná skupina pre Lisabonskú stratégiu / stratégiu EÚ 2020
Sieť expertov pre nezávislé posúdenie národných verejných hospodárskych politík
Iné zoskupenia
Kontaktný pracovník pre otázky týkajúce sa vyhlásení o predbežných zisteniach EDA
Kontaktný pracovník pre generálne riaditeľstvo EK pre rozpočet
Kontaktný pracovník pre styk s Medzinárodnou radou audítorov pre NATO
INTOSAI
INTOSAI je medzinárodná organizácia najvyšších kontrolných inštitúcií (NKI) krajín združených v Organizácii spojených národov (OSN).
NKI majú významnú úlohu pri kontrole hospodárenia s finančnými prostriedkami štátu a pri presadzovaní dôkladného a prehľadného finančného a hospodárskeho riadenia ako aj zodpovednosti jednotlivých vlád členských štátov. INTOSAI pravidelne organizuje medzinárodné semináre, na ktorých môžu kontrolóri jednotlivých členských štátov prerokovávať témy spoločného záujmu a zároveň informuje o najnovšom vývoji kontrolnej činnosti, platných medzinárodných normách a najvhodnejších postupoch kontrolnej činnosti. INTOSAI organizuje každé tri roky zasadania Kongresu, pracovné stretnutia a semináre, na ktorých poukazuje na kľúčové problémy, ktorým jednotlivé NKI čelia a pomáha svojim členom vyvíjať nové riešenia. Heslom INTOSAI pri plnení týchto úloh je: „Vzájomné skúsenosti sú na prospech všetkých."
INTOSAI bola založená v roku 1953 a z pôvodných 34 členských štátov sa počet jej členov rozrástol na súčasných 193. Generálny sekretariát sídli v priestoroch Rakúskeho účtovného dvora vo Viedni. V roku 1977 INTOSAI prijala Limskú deklaráciu o pravidlách kontrolnej činnosti, ktorá ustanovuje základný rámec filozofického a koncepčného postupu kontrolnej činnosti na základe nezávislosti a demokratických princípov. INTOSAI, ako medzinárodne uznávaná najvyššia kontrolná inštitúcia určená na kontrolu hospodárenia vo verejnom sektore, pravidelne vydáva medzinárodné smernice a manuály v oblasti finančného a hospodárskeho riadenia, ako aj v iných oblastiach. Vyvíja tiež nové metódy kontrolnej činnosti, poskytuje školenia a organizuje výmenu informácií medzi svojimi členmi. Úradnými jazykmi INTOSAI sú: arabčina, angličtina, francúzština, nemčina a španielčina.
INTOSAI je uznávaná medzinárodná organizácia reprezentujúca NKI svojich členských štátov. Zároveň je dobrovoľným zoskupením, ktorého úspech závisí na neustálej profesionálnej a finančnej podpore jej členov. INTOSAI si uvedomuje, že jej sila vychádza z kultúrnej, jazykovej a politickej rozmanitosti tohto medzinárodného spoločenstva a usiluje sa o vyváženosť zastúpenia jednotlivých regiónov a kontrolných systémov. Prezídium, výbory a operatívne pracovné skupiny INTOSAI sú organizované tak, aby pomáhali zabezpečiť regionálnu rozmanitosť a vyjadrovali rozličné modely NKI a ich postupy v kontrolnej činnosti.
INTOSAI je demokratickou inštitúciou, ktorá pracuje na základe konzultácií a hľadaní dohody. INTOSAI kladie dôraz na rešpektovanie národnej suverenity a rovnosti všetkých svojich členov, nehľadiac na geografickú rozlohu alebo ekonomickú silu. INTOSAI podporuje aktívne široké diskusie a rokovania vedúce k všeobecným dohodám. Jednotlivé výbory a sedem regionálnych pracovných skupín hrajú významnú rolu pri riešení kľúčových problémov, prehlbovaní komunikácie a výmene skúseností v zoskupení členov INTOSAI v období medzi jednotlivými zasadaniami Kongresu. Organizácia spolupracuje pri riešení problémov spoločného záujmu s mnohými ďalšími zoskupeniami podobného zamerania, ktorých normy sú v súlade so štandardmi nezávislosti INTOSAI. Rozhodovacia právomoc INTOSAI vychádza zo suverenity jednotlivých NKI a je atribútom ich členstva. Každá z členských krajín INTOSAI má jeden hlas, pričom žiadna krajina nemá právo veta.
Prezídium za svoju činnosť zodpovedná všetkým členom a Generálny sekretariát vykonáva svoju agendu rovnako pre Prezídium, ako aj pre jednotlivých členov.
EUROSAI (Európska organizácia najvyšších kontrolných inštitúcií) je jednou zo siedmich regionálnych skupín INTOSAI. K ďalším patria OLACEFS, AFROSAI, ARABOSAI, ASOSAI, PASAI a CAROSAI.
EUROSAI bola založená v roku 1990 a začínala s 30 členmi (NKI 29 európskych štátov a Európsky dvor audítorov). V súčasnosti má 51 členov (NKI 50 európskych štátov a Európsky dvor audítorov).
Hoci EUROSAI je medzi ostatnými regionálnymi skupinami ešte mladou organizáciou, myšlienka jej vytvorenia sa datuje už do obdobia vzniku INTOSAI v roku 1953. Prvé kroky vedúce k jej založeniu boli podniknuté v roku 1974 počas VIII. Kongresu INTOSAI v Madrid
Na XIII. kongrese INTOSAI v Berlíne bola v júni 1989 prijatá Berlínska deklarácia európskej organizácie NKI EUROSAI.
Ustanovujúca konferencia a I. Kongres EUROSAI sa konali v novembri 1989 v Madride. Prijatý bol Štatút EUROSAI a schválené bolo sídlo stáleho Generálneho sekretariátu EUROSAI v Madride.
Cieľom organizácie EUROSAI je:
Podporovať profesijné a odborné porozumenie a spoluprácu medzi členskými inštitúciami EUROSAI v spolupráci s ostatnými regionálnymi skupinami INTOSAI prostredníctvom výmeny názorov a skúseností z kontroly verejných financií
Zachovávať vzťahy s národnými a medzinárodnými inštitúciami špecializovanými na problémy ovplyvňujúce kontrolu verejných príjmov a výdavkov
Udržiavať informovanosť všetkých členských inštitúcií EUROSAI o legislatíve každého štátu v záležitostiach verejných financií, ako aj o organizácii a fungovaní jednotlivých inštitúcií
Podporovať teoretické a praktické štúdium problémov a záležitostí týkajúcich sa kontroly a súvisiacich disciplín
Spolupracovať pri výmene metód a poznatkov považovaných za zaujímavé, ako aj povzbudzovať k organizovaniu seminárov a školení pre zamestnancov členských inštitúcií EUROSAI, ako aj ostatných členských inštitúcií INTOSAI
Podporovať a uľahčovať výmenu informácií a dokumentácie medzi členmi EUROSAI, ako aj zverejňovať publikácie z oblastí týkajúcich sa ich kompetencií
Podnecovať vytváranie špecializovaných centier, inštitútov a univerzitných pracovísk pre kontrolu verejných príjmov a výdavkov
Nabádať k implementácii záverov a odporúčaní schválených Kongresom EUROSAI
Zabezpečovať zjednocovanie terminológie v oblasti verejných financií
Vyvíjať snahu na dosiahnutie lepšieho porozumenia pri riešení záležitostí týkajúcich sa kontroly verejných financií
Európsky dvor audítorov
Európsky dvor audítorov bol ako inštitúcia zriadený Zmluvou o Európskom Spoločenstve, aby kontroloval finančné prostriedky Európskej únie (EÚ). Je externým audítorom EÚ, ktorý prispieva k zlepšovaniu finančného hospodárenia EÚ a vystupuje ako nezávislý ochranca finančných záujmov občanov Európskej únie.
Európsky dvor audítorov vykonáva audity, prostredníctvom ktorých hodnotí príjmy a výdavky finančných prostriedkov EÚ. Preveruje, či boli finančné operácie riadne zaznamenané a vykázané, zákonne a správne vykonané a riadené tak, aby bola dosiahnutá hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť. Európsky dvor audítorov oznamuje výsledky svojich auditov prostredníctvom jasných, relevantných a objektívnych správ. Taktiež predkladá svoje stanoviská k otázkam finančného hospodárenia.
Európsky dvor audítorov presadzuje zodpovednosť a transparentnosť a pomáha Európskemu parlamentu a Rade dohliadať nad plnením rozpočtu EÚ najmä počas postupu udeľovania absolutória. Je odhodlaný byť efektívnou organizáciou a stáť v popredí vývoja v oblasti kontroly verejného sektora a verejnej správy.
Kontaktný výbor vedúcich predstaviteľov NKI EÚ a EDA
Kontaktný výbor je zhromaždenie vedúcich predstaviteľov najvyšších kontrolných inštitúcií (NKI) a Európskeho dvora audítorov (EDA). Je to samostatné, nezávislé a nepolitické zoskupenie. Toto zhromaždenie sa stretáva pravidelne každý rok. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v roku 1960 ešte bez EDA, ktorý sa pričlenil v roku 1978.
Vzájomná spolupráca medzi NKI strednej a východnej Európy začala v roku 1993, kedy EDA zorganizoval prvé stretnutie vedúcich predstaviteľov týchto NKI v Berlíne. Prvotným cieľom spolupráce bola výmena skúseností z reorganizácie NKI v začínajúcich demokratických štátoch.
Na stretnutia sú pravidelne pozývaní aj vedúci predstavitelia NKI krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ a krajín blízkych krajinám uchádzajúcim sa o toto členstvo. V súčasnosti je to NKI Chorvátska, bývalej republiky Juhoslávie Macedónska a Turecka. Ako pozorovatelia sú pozývaní aj zástupcovia vzdelávacej iniciatívy INTOSAI (IDI), Školiaceho výboru EUROSAI a SIGMA.
Poslanie
Poslaním Kontaktného výboru je posilnenie výmeny odborných poznatkov a skúseností z kontroly fondov EÚ a ostatných súvisiacich záležitostí. Na zlepšenie finančného riadenia fondov EÚ Kontaktný výbor podporuje spoločné koordinované činnosti v záležitostiach týkajúcich sa fondov EÚ.
Cieľ činnosti
Cieľom činnosti Kontaktného výboru je rozšírenie spolupráce medzi členskými NKI so zámerom zlepšenia externej kontroly a zodpovednosti v záležitostiach týkajúcich sa EÚ.
Vyšehradská skupina NKI V4+2
Charakter
Vyšehradská skupina Najvyšších kontrolných inštitúcií (NKI) 4+2 je neformálne, nezávislé a odborné fórum založené na princípoch dobrovoľnosti, rovnosti a partnerstva. Vyšehradská skupina NKI 4+2 pozostáva z vedúcich predstaviteľov NKI takzvaných Vyšehradských štátov (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) a prezidentov NKI Rakúska a Slovinska.
Poslanie
Vyšehradská skupina NKI 4+2 má nasledovné ciele:
Určiť spoločné záujmy v externej štátnej kontrole
Zistiť a prediskutovať problémové oblasti, ktoré formujú časť z týchto spoločných záujmov a rozvíjať úzko spojené prístupy na ich riešenia
Tvoriť fórum na výmenu názorov a stanovísk k otázkam spoločného záujmu
Reprezentovať spoločné záujmy v oblasti externej štátnej kontroly v Kontaktnom výbore vedúcich predstaviteľov NKI Európskej únie a Európskeho dvora audítorov
Prevziať premosťovaciu úlohu medzi členskými NKI Vyšehradskej skupiny 4+2 a NKI kandidátskych krajín EÚ
Za účelom dosiahnutia týchto cieľov sa Vyšehradská skupina 4+2 sústreďuje na nasledovné oblasti:
Každoročné pracovné stretnutia Vyšehradskej skupiny 4+2
Vypracovávanie spoločných stanovísk a operatívnych prístupov na riešenie problémov externej štátnej kontroly
Bilaterálna a multilaterálna spolupráca
Výmena odborných skúseností zahŕňajúcich vzájomné informácie medzi členmi Vyšehradskej skupiny 4+2 a v prípade potreby aj NKI krajín kandidujúcich na vstup do EÚ
Ochrana finančných záujmov EÚ
Poslaním Odboru Národného úradu pre OLAF je zabezpečiť ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike prostredníctvom koordinácie potrebných legislatívnych, administratívnych aoperatívnych opatrení na účely umožnenia hladkej spolupráce medzi všetkými zainteresovanými stranami ako aj zabezpečenia vhodnej komunikačnej platformy. Podľa terminológie Európskej únie ONÚ OLAF funguje ako koordinačný úrad pre boj proti podvodom (AFCOS). ONÚ OLAF je miestom prvého kontaktu pre Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), štátne orgány, ďalšie subjekty a širokú verejnosť, pokiaľ ide o aktivity súvisiace s ochranou finančných záujmov EÚ v SR. ONÚ OLAF (AFCOS) vykonáva svoju činnosť v úzkej spolupráci s orgánmi a inštitúciami zapojenými do systému ochrany finančných záujmov Európskej únie v SR, ktorí tvoria sieť AFCOS.
OLAF – (z francúzskeho "Office européen de Lutte Antifraude"/Office de Lutte Anti-Fraude) je Európsky úrad pre boj proti podvodom, ktorého cieľom je chrániť finančné záujmy EÚ, bojovať proti podvodom, korupcii a všetkým ďalším nezákonným aktivitám, vrátane zneužitia úradnej moci v rámci európskych inštitúcií, prostredníctvom výkonu interných a externých administratívnych vyšetrovaní. Pravidelne a úzko spolupracuje s príslušnými orgánmi členských štátov na účel koordinácie ich činností. OLAF pomáha členským štátom pri ich aktivitách v boji proti podvodom poskytovaním potrebnej pomoci a technického know-how. Prispieva k vypracovávaniu politiky Európskej únie pre boj proti podvodom pri ochrane finančných záujmov EÚ a podniká nevyhnutné kroky na posilnenie príslušných právnych predpisov.
Nahlasovanie podozrení z nezrovnalostí pri čerpaní prostriedkov EÚ
Európska komisia zriadila za účelom zvýšenia účinnosti boja proti podvodom s finančnými prostriedkami Európskej únie (EÚ) svojím rozhodnutím č. 1999/352/ES z 28. apríla 1999 Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli. OLAF je nezávislý úrad zodpovedný za vykonávanie vyšetrovaní podvodov, korupcie a iných nezákonných činností, vrátane zneužitia úradnej moci v rámci európskych inštitúcií.
Hlavným cieľom OLAF-u je ochrana finančných záujmov Európskej únie, a teda ochrana všetkých európskych daňových poplatníkov, ktorí financujú rozpočet Európskej únie.
Ochrana finančných záujmov sa stala jednou z priorít aj pre Slovenskú republiku po jej vstupe do EÚ. V zmysle článku 3 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), je odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF) sekcie kontroly prvým miestom kontaktu pre OLAF v Slovenskej republike. Jeho úlohou je koordinácia činností zameraných na ochranu finančných záujmov EÚ na národnej úrovni.
V rámci svojej činnosti prijíma aj podania verejnosti o podozreniach z poškodenia, resp. ohrozenia finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.
Pre nahlasovanie podozrení z nezrovnalostí zriadil Úrad vlády SR e-mailovú adresu: nezrovnalosti@vlada.gov.sk
Nezrovnalosťou sa rozumie:
konanie subjektu alebo opomenutie konania subjektu čerpajúceho finančné prostriedky Európskej únie takým spôsobom, že by mohlo dôjsť alebo dochádza k neoprávnenému použitiu takýchto prostriedkov a k porušeniu práva Slovenskej republiky alebo Európskej únie
podozrenie z podvodu v súvislosti s neoprávneným použitím finančných prostriedkov Európskej únie
Podnety s podozrením z nezákonnej činnosti pri čerpaní prostriedkov EÚ majú obsahovať najmä tieto informácie:
Základné údaje o projekte (názov, číslo)
Informácie o poskytovateľovi príspevku
Informácie o prijímateľovi finančného príspevku
Uvedenie osoby, ktorej sa podozrenie týka
Popis skutočností, ktoré vedú nahlasovateľa k podozreniu zo zneužitia prostriedkov EÚ a dátum ich zistenia
Podporná dokumentácia
Kontaktné údaje (napr. meno a priezvisko, korešpondenčná adresa, e-mail, telefónne číslo a pod.)
Vaše kontaktné údaje budú využité na oznámenie spôsobu vybavenia a výsledkov overenia Vášho podnetu. Zároveň Vami uvedené kontaktné údaje môžu byť využité aj pre účely dožiadania si doplňujúcich informácií v priebehu overovania podnetu resp. výkonu kontroly. Ak si želáte ostať v anonymite, budeme toto Vaše rozhodnutie v plnej miere rešpektovať.
Ak sa pri oznámení podozrenia o poškodzovaní finančných záujmov EÚ a nezákonnej činnosti pri čerpaní prostriedkov EÚ obávate odvetným opatreniam zo strany Vášho zamestnávateľa, obráťte sa na Úrad pre ochranu oznamovateľov (www.oznamovatelia.sk).
Upozornenie: Uvedená e-mailová adresa neslúži pre nahlasovanie sťažností podľa Zákona č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach.
INTOSAI - medzinárodná organizácia najvyšších kontrolných inštitúcií
EUROSAI - európska organizácia najvyšších kontrolných inštitúcií
Kontaktný výbor vedúcich predstaviteľov najvyšších kontrolných inštitúcií Európskej únie a Európskeho dvora audítorov
Vyšehradská skupina NKI krajín V4+2
Na podporu činnosti INTOSAI, EUROSAI a Kontaktného výboru sú v rámci ich štruktúr zriadené viaceré pracovné skupiny. Najvyšší kontrolný úrad SR aktívne pôsobí v nasledovných pracovných skupinách:
INTOSAI
Výbor INTOSAI pre profesionálne štandardy
Podvýbor INTOSAI pre kontrolu súladu pri Výbore pre profesionálne štandardy
Podvýbor INTOSAI pre peer review
Pracovná skupina INTOSAI pre kontrolu informačných technológií
Pracovná skupina INTOSAI pre kontrolu životného prostredia
Pracovná skupina INTOSAI pre kľúčové národné ukazovatele
EUROSAI
Pracovná skupina pre Cieľ 1 Strategického plánu EUROSAI 2011-2017 – Budovanie odbornej spôsobilosti
Pracovná skupina pre Cieľ 2 Strategického plánu EUROSAI 2011-2017 – Profesionálne štandardy
Pracovná skupina pre Cieľ 3 Strategického plánu EUROSAI 2011-2017 – Výmena skúseností
Pracovná skupina EUROSAI pre informačné technológie
Pracovná skupina EUROSAI pre kontrolu životného prostredia
Operatívna pracovná skupina EUROSAI pre kontrolu finančných prostriedkov vyčlenených na pohromy a katastrofy
Pracovná skupina EUROSAI pre kontrolu miestnej samosprávy
Kontaktný výbor vedúcich predstaviteľov NKI členských štátov EÚ a Európskeho dvora audítorov
Kontaktný pracovník
Sieť pre národné správy NKÚ o finančnom riadení EÚ
Pracovná skupina pre DPH
Pracovná skupina pre kontrolu štrukturálnych fondov
Sieť NKI pre oblasť fiškálnej politiky
Pracovná skupina pre Lisabonskú stratégiu / stratégiu EÚ 2020
Sieť expertov pre nezávislé posúdenie národných verejných hospodárskych politík
Iné zoskupenia
Kontaktný pracovník pre otázky týkajúce sa vyhlásení o predbežných zisteniach EDA
Kontaktný pracovník pre generálne riaditeľstvo EK pre rozpočet
Kontaktný pracovník pre styk s Medzinárodnou radou audítorov pre NATO