Pre výrazné zlyhania v minulosti bude PPA najbližšie roky pod permanentným dohľadom kontrolórov - NKU
Tlačové správy 2022
Bratislava 14. októbra 2022 – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) sa v ostatných rokoch dostala do hľadáčika Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) až sedemkrát, napriek tomu preverenie plnenia prijatých opatrení, tzv. follow-up kontroly ukázali, že v agentúre existovali problémy s procesným riadením, účinným nastavením systému vnútornej kontroly, aktívnym používaním informačných systémov a nedostatky zostávajú aj pri práci hodnotiteľov výziev. V tomto roku vykonaná kontrola bola zameraná na procesy z obdobia rokov 2020 a 2021. Pozitívne je možné hodnotiť opatrenia, ktoré prijalo súčasné vedenie PPA, na základe odporúčaní externých audítorov. Ide hlavne o otázky súvisiace s riadením projektov, nastavovaním princípov transparentnosti a efektívnosti a zadefinovaním pravidiel pre účinnú vnútornú kontrolu.
PPA ako kľúčový poskytovateľ financií pre podporu pôdohospodárstva nakladá s významným objemom národných i európskych prostriedkov. Zastavenie projektov rozvoja vidieka či poľnohospodárstva by preto malo výrazný dopad na celkové fungovanie spoločnosti, život v slovenských regiónoch. Národná autorita pre oblasť externej kontroly na základe vlastných skúseností preto bude do plánu kontrol zaraďovať v nadchádzajúcich rokoch tematické audity nasmerované do najrizikovejších oblastí riadenia PPA. Kontrolný úrad chce týmto krokom dosiahnuť, aby sa včas zachytili systémové zlyhania v agentúre, aby vedenie inštitúcie pružne reagovalo na odporúčania kontrolórov. „PPA je špecifická v tom, že okrem štrukturálnych fondov, ktoré majú viacúrovňový systém kontroly, poskytuje aj priame podpory. Práve pri nich sú na národnej i európskej úrovni znížené stupne externej kontroly. A keďže ide o veľký objem verejných financií, rozhodol som, že pôdohospodárska agentúra bude v pravidelnom hľadáčiku mojich kolegov najbližšie tri roky. Zlyhania, na ktoré narážame v tejto štátnej organizácii od roku 2016, by pri našom pasívnom prístupe mohli viesť až k zastaveniu poskytovania európskej finančnej pomoci a ohrozená by tak mohla byt realizácia kľúčových projektov s dopadom na celú slovenskú spoločnosť,“ približuje postoj úradu jeho predseda Ľubomír Andrassy.
V rokoch 2016 až 2020 uskutočnil NKÚ celkovo sedem kontrol, pričom päť z nich bolo zameraných na nastavenie a dodržiavanie procesov a postupov pri implementácii programov rozvoja vidieka (PRV) na roky 2007 – 2013 a 2014 – 2020/2022. Národní kontrolóri počas týchto kontrol odhalili vysokú mieru netransparentnosti pri výbere uchádzačov o nenávratný finančný príspevok (NFP), pri posudzovaní a schvaľovaní žiadostí o dotácie, upozornili aj na nedostatky vo fungovaní agentúrnych kontrolórov priamo v teréne. Riziká boli popísanie tiež v rámci nedostatočnej elektronizácie procesov, pri výbere hodnotiteľov, ale taktiež pri netransparentnom hodnotení projektov. Nedostatky boli identifikované i v legislatíve, keďže chýbala povinnosť preukazovať právny vzťah žiadateľa k pôde, na ktorú žiadal podporu. NKÚ preto svoje zistenia odstúpil orgánom činným v trestnom konaní a v tomto roku sa kontrolóri vrátili do PPA, aby preverili, ako agentúra realizuje opatrenia prijaté na základe odporúčaní národnej autority pre externú kontrolu a do akej miery boli upravené procesy prípravy, riadenia a kontroly jednotlivých projektov.
Kontrola, ktorá bola ukončená v závere tohto leta, preverila fungovanie PPA v rokoch 2020 a 2021. NKÚ na základe zistených nedostatkov konštatuje, že naďalej pretrvávajú nedostatky s elektronizáciou procesov, keďže zmeny neboli zapracované vo všetkých pracovných postupoch. V preverovaných vzorkách výziev kontrolóri odhalili problém s hodnotiteľmi, v niektorých prípadoch absentoval jednoznačný a transparentný postup hodnotiteľov. Tí totiž nepreukazovali spôsob overenia niektorých podmienok poskytnutia príspevku, objavovali sa identické chyby dvoch nezávislých hodnotiteľov projektov, keď dokumenty dokonca vypracovali v rovnaký deň a so 100-percentnou zhodou pri hodnotení všetkých žiadostí podaných v rámci výzvy. „Vedenie agentúry postupne nastavuje jasný systém vnútornej kontroly s využitím pravidla štyroch očí a to nielen pri administratívnom a finančnom hodnotení projektov, ale najväčšia výzva súvisí s cieleným monitorovaním plnenia záväzných ukazovateľov schválených projektov zo strany prijímateľov európskej pomoci. Len funkčný systém vnútornej kontroly dá širokej verejnosti uistenie, že peniaze daňových poplatníkov sú používane nielen v súlade so zákonom, ale aj princípmi ich efektívneho a účinného využitia zo strany prijímateľov,“ konštatuje predseda slovenských kontrolórov.
Kontrola ukázala, že Slovensku kvôli nejednoznačným a nedôsledne upraveným pracovným postupom v dokumentácii PPA hrozí krátenie poskytnutých finančných prostriedkov. Ohrozené je aj čerpanie európskych fondov, keďže agentúre sa nedarí zjednodušiť postupy a skrátiť procesy pri vyhlasovaní výziev i odbornom hodnotení žiadostí. Čerpanie alokovaných financií ohrozuje dĺžka procesu od podania žiadosti po uzatvorenie zmluvy o poskytnutí príspevkov a overenie obstarávania. Agentúra vyhlásila od mája 2015 do mája 2022 v rámci PRV celkom 53 výziev, štyri z nich zrušila. PPA však v kontrolovanom období nepostupovala podľa schváleného plánu výziev, keďže z 10 vyhlásených výziev päť vyhlásila po viac ako dvoch mesiacoch od termínu uvedeného v aktualizovaných plánoch. V rokoch 2020 a 2021 dokonca nevyhlásila 11 výziev schválených do záväzných plánov (graf). „Nedodržiavanie schváleného plánu vyhlasovania výziev vytvára riziko, že európske prostriedky nebudú vyčerpané. Slovensko slabo čerpá finančné prostriedky na projektové opatrenia. Dnes ide len o čerpanie tretiny alokovaných európskych zdrojov, čo však súvisí aj s pozastavením platieb na investičné opatrenia po audite Európskej komisie. Doposiaľ stanovená korekcia celkového balíka peňazí z Bruselu sa dostala až na úroveň 25%,“ zdôrazňuje Ľ. Andrassy.
Vážny problém, na ktorý upozorňujú kontrolóri poslancov Národnej rady SR vo svojej správe, súvisí s nastavením systému ex post kontrol. V sledovanom období dochádzalo z rôznych dôvodov k zníženiu počtu plánovaných ex post kontrol. Rozhodnutia o zrušení schválených kontrol neboli relevantne a preukázateľne zaznamenané, chýbali aj informácie o tom, kto a na základe akých kritérií vybral projekty na vykonanie ex post kontroly, alebo ich zrušenie. Aj napriek tomu, že PPA si v súvislosti s ukončenými ex post kontrolami splnila voči Európskej komisii oznamovaciu povinnosť aj stanovené percento overenia výdavkov, národní kontrolóri to vnímajú ako riziko, že pri nezačatých alebo nevykonaných kontrolách uplynie doba udržateľnosti projektov a verejnosť nebude mať istotu, že prijímatelia splnili záväzné ukazovatele. NKÚ tiež identifikoval riziko, že dochádza k častej fluktuácii zamestnancov v rámci sekcie projektových podpôr, ako jednej z kľúčových organizačných útvarov PPA nielen na riadiacich pozíciách, ale aj zamestnancov zabezpečujúcich prijaté žiadosti o NFP. Kontrolný úrad odporúča vedeniu agentúry zintenzívniť vnútorný dohľad nad dodržiavaním interných postupov a v prípade individuálnych zlyhaní zamestnancov musí vedieť vyvodzovať osobnú, nielen pracovnoprávnu, ale aj hmotnoprávnu zodpovednosť.
Graf: Počet plánovaných a vyhlásených výziev v rámci PRV SR 2014 – 2020/2022
Zdroj: Aktualizované plány vyhlasovania výziev a vyzvaní (webová stránka MPRV SR) a vyhlásené výzvy (webová stránka PPA)
Obrázok: Implementácia PRV SR 2014 – 2020/2022 v eurách (zdroje EÚ)
Zdroj: Správy o implementácii EŠIF k 30. 06. 2021 a k 30. 04. 2022; doklady PPA