Hlavných kontrolórov je málo, rekordéri majú zmluvu s 27 obcami či 300% úväzok - NKU
Tlačové správy 2024
„Náš prieskum potvrdil riziká, ktoré sme predpokladali. Malé obce majú problém kontrolórov zaplatiť, počet kontrolórov je nedostatočný a aj preto existujú superkontrolóri s úväzkami aj nad 200 percent. V legislatíve sú stále nízke požiadavky na odbornosť kontrolórov. Nerieši ani napríklad to, ako postupovať pri dlhodobej práceneschopnosti kontrolóra, materskej dovolenke, alebo aký minimálny či maximálny môže byť úväzok aj vzhľadom na veľkosť obce,“ upozorňuje predseda národných kontrolórov Ľubomír Andrassy. Zároveň zdôrazňuje, že „za zlé nastavenie systému nemôžu mestá či obce. Nedostatočná legislatíva nevytvára podmienky na kvalitnú kontrolu, tá môže byť niekedy formálna, čo nahráva špekulantom. Obce o úväzkoch superkontrolórov pritom ani nemusia mať vedomosť,“ dodal šéf národnej autority pre externú kontrolu. V súvislosti s makroúväzkami samosprávnych kontrolórov NKÚ už rokoval so zástupcami Inšpektorátu práce, ktorý zistenia kontrolórov využije vo svojej činnosti.
Pri porovnaní údajov z rovnakého prieskumu z roku 2020, počet obcí s tzv. mikroúväzkom kontrolóra pod 10 % klesol o 3,51 %. Aktuálne je takýchto obcí 862. Najmenej obcí s takýmto malým úväzkom je v Bratislavskom kraji, iba šesť, najviac je ich v Prešovskom kraji – 261. V 110 obciach sú tzv. makroúväzkoví kontrolóri, ktorí spolu majú na starosti 866 obcí. V tomto prípade pri porovnaní s rokom 2020 došlo k zhoršeniu situácie, keď ich celkový počet stúpol o 33. Najviac kontrolórov s viac úväzkami je v Prešovskom a Košickom kraji, kde ich je po 23, čo súvisí aj s vysokým počtom malých obcí v týchto krajoch. „Za skutočne kritické považujeme, ak výška úväzkov miestneho kontrolóra presahuje viac ako 170 % alebo ak počet obcí, ktoré má na starosti jeden kontrolór, je viac ako 10. V oboch prípadoch hovoríme o vyše dvadsiatke takýchto kontrolórov,“ uviedol Ľ. Andrassy a dodal, že „extrémom je superkontrolórka s 27 mikroúväzkami či superkontrolórka s 343% úväzkom, ktorý vykonáva v 11 samosprávach.“
Za negatívum považuje kontrolný úrad aj skutočnosť, že za ostatné štyri roky klesol celkovo počet kontrolórov o 124. Najväčšia zmena je preto v počte hlavných kontrolórov, pôsobiacich iba v jednej obci. Takýchto obcí je 994, ich počet klesol až o 161 v porovnaní s rokom 2020. Počet obcí bez kontrolóra mierne klesol o 16. Zároveň treba povedať, že obce bez kontrolóra síce porušujú zákon, ale nijaká sankcia im nehrozí. Niektoré obce preto ani len nevyhlasujú výberové konanie na túto pozíciu. Najviac neobsadených pozícií hlavného kontrolóra je v Prešovskom kraji, a to 123. V 50 obciach v tomto kraji podľa odpovedí v dotazníku ani voľby nevyhlásili. Príkladom zlyhania je okres Stropkov, kde 70 % obcí (30 obcí) nemá vôbec zvoleného kontrolóra. Národná autorita pre externú kontrolu považuje problematiku nezávislých a kvalitných kontrolórov za zásadnú v dobrej správe vecí verejných na úrovni miestnej samosprávy. Preto sa aj k tejto téme opakovane vracia, vyjadruje a snaží sa ju aj cez diskusie posunúť.
V pondelok sa v bratislavskej centrále NKÚ uskutoční workshop na tému „Problémy v systéme vnútornej kontroly zabezpečovanej hlavnými kontrolórmi“, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia kontrolórskych profesijných organizácií, zástupcovia samospráv, ale aj rezortov vnútra, financií a vzdelávacích inštitúcií.
Predbežná štúdia - "Analýza systému vnútornej kontroly zabezpečovaná hlavnými kontrolórmi" (PDF, 2,7 MB)