Nielen súkromné firmy, ale aj štát potrebuje udržateľné riadenie. NKÚ organizuje konferenciu - NKU
Tlačové správy 2024
Foto: Témou konferencie sa NKÚ inšpiroval u našich českých kolegov. Organizovali ju v minulom roku a zúčastnila sa na nej podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.
Diskutovať sa bude o skúsenostiach, úskaliach a výzvach, ktoré prináša táto povinnosť pre podniky a organizácie. Pôjde o jedinečnú príležitosť získať ucelený obraz o dôležitosti a výzvach spojených s povinným informovaním o udržateľnosti v súlade s novelizovaným zákonom o účtovníctve a štatutárnom audite. Odborníci zo štátnej správy, ako aj z významných podnikov, prinesú svoje pohľady na legislatívne rámce a prax v oblasti ESG. Pre súkromné, ako aj verejné inštitúcie je uplatňovanie ESG princípov dôležité nielen pre zlepšenie ich vlastnej výkonnosti, ale aj pre demonštráciu vedúcej úlohy v oblasti udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti.
Pre národných kontrolórov je téma udržateľnosti zásadná a obsahovo blízka. „Preto spolu s Ministerstvom financií (MF SR) a Slovenskou komorou audítorov (SKAU) chceme vytvoriť platformu na zdieľanie príkladov dobrej praxe a výmenu informácií. Princípy, uplatňované v rámci ESG, by mohli byť aj jedným z pilierov pre zúčtovanie finančnej pomoci v rámci európskych projektov,“ uviedla podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.
Zodpovedné podnikanie, ktoré zahŕňa ESG faktory, prispieva k vytváraniu hodnoty pre všetkých zainteresovaných – od zamestnancov a zákazníkov po komunitu a životné prostredie. Tento prístup pomáha zabezpečiť, že ekonomický rast je inkluzívny, spravodlivý a udržateľný, čo je kľúčové pre budovanie lepšej budúcnosti pre súčasné aj budúce generácie. Environmentálne, sociálne a riadiace aspekty predstavujú súbor kritérií, ktoré hodnotia, ako spoločnosti a organizácie prispievajú k udržateľnosti a zodpovednosti v rámci svojich operácií. Tieto tri piliere tvoria základ pre udržateľné vykazovanie a zodpovedné podnikanie.
Environmentálne faktory sa zameriavajú na vplyv organizácie na životné prostredie. Patria sem aspekty ako spotreba energie, emisie skleníkových plynov, hospodárenie s vodou a odpadmi, a ďalšie opatrenia na minimalizáciu ekologického odtlačku. V kontexte rastúcich globálnych výziev, ako sú klimatické zmeny a vyčerpanie prírodných zdrojov, je nevyhnutné, aby verejné aj súkromné subjekty prijímali a implementovali environmentálne udržateľné praktiky.
Sociálne faktory sa sústreďujú na vplyv organizácie na spoločnosť a jej zamestnancov. Tento pilier zahŕňa otázky ako pracovné podmienky, ľudské práva, rovnosť príležitostí, zdravie a bezpečnosť zamestnancov, a komunitné iniciatívy. Sociálne zodpovedné správanie je kľúčom k vytváraniu inkluzívnych a spravodlivých spoločností, kde je rešpektovaná dôstojnosť a práva všetkých jednotlivcov.
Riadiace faktory sa týkajú spôsobu, akým je organizácia riadená a ako sú implementované etické normy a transparentnosť v jej operáciách. Zahŕňa to aspekty ako správna rada, práva akcionárov, protikorupčné opatrenia, a etické správanie. Silné riadiace mechanizmy zabezpečujú, že organizácie fungujú v súlade s najvyššími štandardmi integrity a zodpovednosti, čo je nevyhnutné pre budovanie dôvery verejnosti a investorov.
Konferenciu organizuje NKÚ v spolupráci so Slovenskou komorou audítorov pod záštitou Ministerstva financií SR za účasti rôznych stakeholderov, vrátane zástupcov rezortov životného prostredia a práce, gestora zákona o účtovníctve a štatutárnom audite – MF SR, súkromného sektora a inštitúcií z oblasti auditu, ako aj zástupcov rezortu financií ČR. Bude priestorom pre sieťovanie a výmenu skúseností medzi účastníkmi, čo môže viesť k vytvoreniu efektívnych stratégií a riešení pre úspešnú implementáciu ESG informovania. NKÚ a MF SR sú odhodlaní podporiť všetky iniciatívy, ktoré prispejú k udržateľnému rozvoju a zodpovednému podnikaniu v našej krajine.
Viac informácií o konferencii prinesieme čoskoro na sociálnych sieťach NKÚ SR.