Tlačové správy 2024

Štátne inštitúcie by mali ísť v udržateľnosti príkladom, o našej budúcnosti rozhoduje dobré riadenie

Publikované: 05.09.2024


Bratislava 4. septembra 2024 – Na princípoch udržateľnosti ESG (Environmental, Social, Governance) by nemalo byť postavené len zodpovedné podnikanie v rámci súkromného sektora. Na základe transpozície európskej smernice sa bude v členských štátoch postupne rozširovať okruh subjektov povinných vykazovať informácie o ich udržateľnom správaní. „Zavedenie týchto princípov nesmieme vnímať ako zvyšovanie byrokracie alebo ako hádzanie administratívnych polien pod nohy podnikateľom. Environmentálne či sociálne ciele, moderné či zodpovedné riadenie je strategickým krokom na ceste rozvoja spoločností nielen pre súčasné, ale hlavne pre budúce generácie. A na tejto ceste je množstvo cieľov, ktoré nepoznajú hranice národných štátov, týkajú sa nás všetkých, celej ľudskej populácie. Nehovoriac o tom, že zodpovedné riadenie prispieva k vytváraniu hodnoty pre každú zainteresovanú stranu – zamestnancov, zákazníkov, miestnu komunitu či širší región. Takýto pohľad a prístup pomáha zabezpečiť, že ekonomický rast je inkluzívny, spravodlivý a udržateľný,“ zdôraznil v Bratislave na úvod prvej medzinárodnej konferencie o aktuálnych trendoch v oblasti vykazovania ESG predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy. Téma udržateľnosti je pre národných kontrolórov zásadná a preto v spolupráci s rezortom financií a Slovenskou komorou audítorov, zorganizoval úrad dnešné podujatie ako platformu na odbornú diskusiu, výmenu informácií a nadviazanie kontaktov.

Foto: Príhovor členky Európskeho dvora audítorov Kataríny Kaszasovej počas ESG konferencie.

Pôvodne boli princípy ESG modelované pre privátnu sféru, rovnaké podmienky sa budú teraz nastavovať aj pre podniky pôsobiace vo verejnom záujme a s podielom štátu. Svoje financovanie, rozvoj a modernizáciu by mali mať prepojené na princípy udržateľnosti ESG (Environmental, Social, Governance), čiže životné prostredie, sociálne aspekty a riadenie. „V pochopení, uplatňovaní a šírení dobrej praxe ESG je ukrytá naša ekologická a udržateľná budúcnosť. Pre firmy zároveň uplatňovanie filozofie udržateľnosti prináša aj rôzne benefity, vrátane pozitívneho image,“ uviedol šéf národných kontrolórov. Dodal, že ako 1. viceprezident a budúci prezident organizácie EUROSAI, ktorá združuje najvyššie kontrolné inštitúcie Európy, chce spolu s kolegami z úradu aktívne prispievať k napĺňaniu princípov zodpovedného riadenia a spravovania verejných zdrojov. „S naším budúcim predsedníctvom v EUROSAI vidíme konferenciu ESG ako príležitosť na posilnenie záväzkov v tejto oblasti a na vyjadrenie odhodlanosti viesť diskusie a iniciatívy, ktoré povedú k reálnym zmenám,“ dodal Ľ. Andrassy. Slovenskí národní kontrolóri sa už v minulosti venovali vo svojich kontrolách otázkam ochrany životného prostredia, sociálnej spravodlivosti a správy vecí verejných, a v tomto nastavení bude národná autorita pre oblasť externej kontroly pokračovať aj v budúcnosti, avizoval predseda slovenských kontrolórov. 

„Táto konferencia je unikátnou príležitosťou prepojenia odborníkov z verejného a súkromného sektora, zo Slovenska aj zo zahraničia a v mojom prípade aj európskej inštitúcie s národnými kontrolnými autoritami,“ uviedla vo vystúpení členka Európskeho dvora audítorov (EDA) Katarína Kaszasová, pre ktorú bolo dnešné vystúpenie prvým oficiálnym vystúpením na Slovensku, odkedy reprezentuje Slovensko v kolégiu Európskeho dvora audítorov. Ako podčiarkla, tri magické písmenká ESG sú s nami už niekoľko rokov a je dôležité netváriť sa, že verejného sektora sa ESG vykazovanie a overovanie informácií o udržateľnosti netýka. „Týka sa to nás všetkých, lebo finančne, ekologicky či sociálne udržateľné riadenie je o našej zodpovednosti nielen voči občanom na Slovensku, ale aj naším priateľom z Európy,“ zdôraznila členka EDA za Slovenskú republiku.

Prezident českého kontrolného úradu Miloslav Kala pripomenul, že podľa prieskumu Eurobarometru, na ktorom sa pred rokom zúčastnilo viac ako 26-tisíc respondentov, 85 % z nich si myslí, že EÚ by mala podporiť výrobu čistých technológií v členských krajinách, a 79 % je za to, aby sa Únia zamerala na zníženie spotreby energie. „Tento výsledok jasne ukazuje, že udržateľnosť nie je len súčasť európskeho politického slovníka, ale rezonuje v celej spoločnosti bez ohľadu na hranice, politické, ekonomické či kultúrne rozdiely. Podnikatelia už vedia, že ESG faktory majú vplyv na 80 % investičných rozhodnutí a stávajú sa kľúčovým kritériom vo výberových konaniach a tendroch,“ podčiarkol prezident M. Kala.

Štátna tajomníčka rezortu financií Daniela Klučková, v ktorého gescii je problematika vykazovania informácií o udržateľnosti, uviedla, že hoci mnohé firmy sa už s vykazovaním nefinančných informácií stretli, nová smernica prináša významné zmeny a podstatne rozširuje samotný rozsah vykazovaných informácií. Mnohé spoločnosti majú preto obavu, ako sa s týmito novými povinnosťami popasujú. Viaceré subjekty zdôraznili náročnosť získavania informácií, ktoré budú musieť vyhodnocovať a popísať vo výročne správe. D. Klučková preto privítala možnosť predstaviť na konferencii hlavné zmeny zákona o účtovníctve. Zároveň zdôraznila, že dôležitú úlohu budú zohrávať aj štatutárni audítori, ktorí budú vykazované informácie overovať. 

Na konferencii sa zúčastňujú aj zástupcovia Slovenskej komory audítorov a Úradu pre dohľad nad výkonom auditu. „Zodpovedný prístup nás vedie k tomu, aby sme nežili na úkor budúcich generácií. Udržateľný rozvoj už nie sú len dlhodobé plány, ktoré definovali svetové a európske inštitúcie, ale je to realita a naša spoločná zodpovednosť tieto plány aj realizovať,“ podčiarkol prezident Slovenskej komory audítorov Milan Mozolák. 
Počas panelových diskusií  budú dnes na konferencii hovoriť odborníci z praxe, zástupcovia podnikateľského sektora, inštitúcií z oblasti auditu, ako aj zástupcovia ministerstiev. 

Záznam z konferencie na YouTube kanáli NKÚ

 

Zdielať: