Tlačové správy 2024

Vďaka európskym financiám máme nové miesta v škôlkach, manažment výziev potrebuje zmenu

Publikované: 27.12.2024


Bratislava 27. decembra 2024 – Na Slovensku sa darí rozširovať počty miest v materských školách vďaka európskej finančnej pomoci, čo je dôležité vzhľadom na národný záväzok poskytnúť od septembra budúceho roka miesto v predškolskom zariadení všetkým deťom od troch rokov. Odborní zamestnanci národnej autority pre oblasť externej kontroly na základe zistení poukazujú na nevyhnutnosť skvalitniť koordináciu vyhlasovania výziev z jednotlivých podporných mechanizmov a potrebu zlepšiť celý proces riadenia s využívaním nástrojov kontroly na mieste. Vyplynulo to z celoslovenského auditu dvoch vybraných výziev na zvýšenie kapacít materských škôl z operačného programu Integrovaný regionálny operačný program (IROP) 2014 – 2020. Národní kontrolóri sa v priebehu tohto roka pozreli na vybranú vzorku šestnástich projektov v hodnote 23,5 milióna eur z dvoch výziev, na ktoré bolo určených 55,2 milióna eur. Vďaka zdrojom z IROP v kontrolovaných projektoch bolo podporených viac ako 9 300 miest pre deti v škôlkach.

Infografika: Kontrola: Podpora zvyšovania kapacít materských škôl; Kontrolované obdobie: 2020 – 2023;  Vďaka európskym financiám máme nové miesta v škôlkach; Koordináciu medzi nástrojmi podpory EÚ je však treba zlepšiť. Celoslovenská kontrola dvoch vybraných výziev na zvýšenie kapacít z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020. Pre výzvy z IROP sa stali silným konkurentom výzvy z Plánu obnovy a odolnosti, v ktorom sa nevyžaduje spolufinancovanie zo strany žiadateľov. Čo sme zistili: Neskoré vyhlásenie výziev: Obe IROP výzvy boli vytvorené, schválené, vyhlásené, realizované a vyhodnocované na konci programového obdobia. – v rokoch 2021 a 2022; 9300 nových miest pribudlo z IROP; Programové vyhlásenia vlád už od roku 2016 definovali cieľ priblížiť mieru zaškolenosti detí od štyroch rokov k úrovni 100%. Z 227 registrovaných žiadostí sa úspešne dokončilo len 54%. Príklad zlyhania - Most pri Bratislave; Zaplatené za nezrealizované časti ihriska škôlky, nedostatky pri kontrole – kontrola iba cez fotky, NKÚ odstúpilo zistenia OČTK.

„Kolegovia kontrolóri nezistili významné pochybenia, európske zdroje boli využité v medziach zákonných pravidiel i kritérií  hospodárneho nakladania s verejnými financiami. Neidentifikovali nedostatky z hľadiska transparentnosti pri zverejňovaní informácií, avšak na druhej strane popísali riziká spojené s prípravou a riadením projektov,“ konštatuje podpredsedníčka kontrolného úradu Henrieta Crkoňová. Výzvy boli vyhlasované s časovým oneskorením a záväzné termíny neboli dodržiavané v celom procese. Komplikované bolo aj verejné obstarávanie. „Vo výzvach boli nedostatočne stanovené merateľné ukazovatele a zásada bezbariérovosti nebola vždy dodržaná,“ približuje ďalej podpredsedníčka NKÚ. Zároveň upozornila, že pre výzvy z IROP sa stali silným konkurentom výzvy z Plánu obnovy a odolnosti (POO), v ktorom sa nevyžaduje spolufinancovanie zo strany žiadateľov. „Viac ako 20 žiadateľov z kontrolovaných výziev IROP odstúpilo od zmluvy a financujú vlastné projekty cez plán obnovy. Hovoríme teda minimálne o projektoch v hodnote 14 miliónov,“ dodala H. Crkoňová. NKÚ v tejto súvislosti upozorňuje na riziko prelínania výziev a následných možných korekcií zo strany európskych inštitúcií. Kontrolóri aj preto odporúčajú príslušným parlamentným výborom zaviazať Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a Národnú implementačnú a koordinačnú autoritu, aby im predkladali výsledky rokovaní vzhľadom na existujúce problémy pri koordinácii výziev. 

Podpredsedníčka kontrolórov zároveň uviedla, že projekty naplnili ciele vzhľadom na výzvy, tie ale neboli nastavené správne. Limit výdavkov na vytvorenie jedného miesta v predškolskom zariadení bol nízky alebo žiadny a to spôsobilo veľké rozdiely, keď niekde vzniklo nové miesto za desaťtisíc a niekde za štvornásobne vyššiu sumu. „Výzvy boli postavené formálne, išlo o podporu na vybudovanie miesta a už sa neriešila obsadenosť deťmi či udržateľnosť projektov aj do budúcnosti,“ dodala. Pri prerozdeľovaní zdrojov sa do úvahy nebralo ani geografické kritérium. Kontrolný úrad tiež upozorňuje na nedostatočné definovanie vylučovacieho kritéria na posúdenie bezbariérovosti a nejednotný prístup v rámci jeho odborného hodnotenia a následného schvaľovania projektov. „Odstraňovanie bariér a podpora inklúzie detí je dôležitý záväzok nielen voči európskym inštitúciám, ale predovšetkým vo vzťahu k samotným deťom. Je preto dôležité brať debarierizáciu vážne a trvať na jej reálnom uplatňovaní v praxi,“ zdôraznila podpredsedníčka úradu. V rámci programu IROP v kontrolovaných výzvach pre materské školy mali byť všetky projekty bezbariérové, ale nebolo to tak a v niektorých prípadoch sa bezbariérovosť riešila až počas auditu zo strany kontrolného úradu. 

Pre pandémiu COVID-19 a vyhlásený núdzový stav boli kontroly na mieste zo strany riadiaceho či sprostredkovateľských orgánov zrušené a neboli vykonané ani dodatočne. Vzniknutý sklz a nahromadenie projektov na kontrolu vyriešilo ministerstvo odsunutím kontrol a k preplácaniu financií dochádzalo len na základe rôznej fotodokumentácie a papierových prehlásení. „Národní kontrolóri svojou ex-post aktivitou priamo na mieste identifikovali viaceré nedostatky, ktorým bolo možné predísť. Mohli sa odstrániť priebežne, ak by neboli zrušené kontroly na mieste alebo ak by priebežnú kontrolu vykonávali priamo žiadatelia – miestne samosprávy voči vysúťaženým dodávateľom,“ uzatvára zistenia H. Crkoňová.  Kontrolóri NKÚ pri ich kontrole na mieste prišli na to, že časť projektu škôlky v Moste pri Bratislave nebola realizovaná. Konkrétne išlo o detské ihrisko, ktorého vybudovanie však bolo samosprávou preplatené. Toto zistenie bolo vyhodnotené ako závažné a preto bolo po ukončení kontroly odstúpené orgánom činným v trestnom konaní.

Správa o výsledku z kontroly Podpora zvyšovania kapacít materských škôl (.pdf, 1 MB)
 

Zdielať: