Slovensko v skratke - NKU
Slovensko v skratke
Všeobecné informácie o Slovensku
Slovensko – oficiálny názov Slovenská republika – je vnútrozemný štát s rozlohou 49 035 km2. Žije tu 5 421 349 obyvateľov (k 31. 12. 2014). Najviac obyvateľov sa hlási k slovenskej národnosti (85,8 %).
Slovensko leží takpovediac v strede Európy a hraničí s piatimi štátmi. Na západe s Rakúskom a Českou republikou, na juhu s Maďarskom, s ktorým má najdlhšie hranice, na východe s Ukrajinou s najkratšími hranicami a na severe s Poľskom. Slovenská republika je od 1. mája 2004 členom Európskej únie, od 21. decembra 2007 členom Schengenského priestoru, 1. januára 2009 sa stala súčasťou Európskej menovej únie a menou je euro (€). Rovnako je členom NATO, OSN, UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO a INTERPOLU.
Štátnym zriadením je Slovensko parlamentnou demokratickou republikou. Na čele štátu stojí prezident volený na päťročné funkčné obdobie priamo ľudom. Zákonodarným orgánom je Národná rada SR – parlament so 150 poslancami, ktorých volia občania SR štandardne na štvorročné funkčné obdobie. Výkon moci má v rukách vláda na čele s predsedom vlády.
Slovensko je krajina s prevažne rímskokatolíckym vierovyznaním, hlási sa k nemu až 69 % ľudí. Evanjelická cirkev augsburského vyznania má zastúpenie u 7 % veriacich a je druhou najpočetnejšou cirkvou. Časť obyvateľstva sa hlási k pravoslávnej cirkvi (5 %) a bez vierovyznania je 13 % ľudí.
Vďaka svojej polohe ležiacej v miernom podnebnom pásme sa na Slovensku striedajú štyri ročné obdobia. Klimatické podmienky sa však líšia podľa nadmorskej výšky. Letá v nížinách sú suché a teplé, ak sa rozhodnete navštíviť v letnom období Tatry, môžete tu zažiť sneženie aj uprostred júla či augusta.