Útoky na nezávislosť zaznamenáva viacero kontrolných úradov v Európe - NKU
Tlačové správy 2024
„Nezávislý kontrolný úrad má nezastupiteľné miesto v systéme demokratickej správy vecí verejných a svojou profesionálnou prácou sa v prvom rade má zodpovedať spoločnosti, nie politikom. Práve im má pred zrakom verejnosti vystavovať hodnotenie ich práce cez nespochybniteľné ekonomické ukazovatele, teda dáta, ktoré získava od kontrolovaných subjektov vďaka svojej ústavnej a nezávislej pôsobnosti,“ skonštatoval v rámci úvodnej panelovej diskusie, organizovanej počas zasadnutia Kontaktného výboru EÚ 2024 v cyperskom meste Paphos, šéf slovenských kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Počas rokovania najvyšších predstaviteľov kontrolných úradov štátov EÚ predseda Ľ. Andrassy zároveň zdôraznil, že nezávislosť a odbornosť úradov sa dnes snažia spochybniť kontrolovaní aj tým, že činnosť kontrolórov a závery ich auditov napádajú zastrašujúcimi podaniami na súdy či diskriminujúcim lobingom. Odolnosť voči týmto atakom posilňuje na národnej úrovni medzinárodný systém ochrany nezávislosti auditných inštitúcií (procedúra SIRAM), ktorý primárne vychádza z deklarácií Organizácie spojených národov – Limská a Mexická deklarácia.
Druhá téma, ktorá sa stala v tomto roku predmetom odbornej diskusie európskych kontrolórov, súvisí s otázkou migrácie a pripravenosťou národných štátov i samotnej Európskej únie aktívne reagovať na túto aktuálnu výzvu. Kto môže tému spojenú s podstatou ľudského bytia populisticky zneužiť, alebo čo môžu kontrolóri urobiť pre búranie nebezpečných predsudkov spájaných s migrantmi. „Odpovede na aktuálne otázky ponúkali kontrolórske autority práve na Cypre, ktorý môže byť príkladom rozvoja civilizácie s vlastnou identitou, ale tiež ukážkou toho, ako nás rozdielnosť môže spájať, posilňovať, nie rozdeľovať, oslabovať,“ približuje Ľ. Andrassy. Podľa neho je potešujúce, že slovenskí kontrolóri mohli na najvyššej medzinárodnej úrovni prezentovať ich pohľad na integráciu občanov z tretích krajín do slovenskej spoločnosti.
Najvyšší kontrolný úrad SR v súčasnosti vykonáva audit, ktorým preveruje identifikované riziká v systéme imigračnej politiky štátu. „Z doterajšieho poznania môžem konštatovať, že Slovensku chýba jasný nositeľ tejto politiky,“ skonštatoval predseda NKÚ. Na najvyššej úrovni štátu podľa neho nemáme schválený strategický dokument súvisiaci s integráciou cudzincov. Chýbajú nám merateľné ciele v oblasti zamestnanosti, vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, sociálnej ochrany a práv mladých ľudí. „Nehovoriac o tom, že slovenský prístup k migrácii je značne obmedzujúci, stojí na reštriktívnych podmienkach a vykazuje vysokú mieru subjektívnosti,“ uzatvára predseda kontrolného úradu. Závery a systémové odporúčania z tejto celoslovenskej prierezovej kontroly bude úrad prezentovať poslancom parlamentu a verejnosti v druhom štvrťroku 2025.